Hostessa – czy to tylko ładna buzia?

Hostessa – czy to tylko ładna buzia?

Żartobliwie hostessy możemy zdefiniować jako „mobilne powierzchnie reklamowe o wysokich walorach estetycznych”. Trochę prawdy w tym jest, ale obecnie ich praca to coś więcej, niż zwracanie lub wręcz odwracanie uwagi ładnym wyglądem.

Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „hostess”, czyli gospodyni. Idąc tym tropem możemy doszukiwać się takich jej cech, jak: gościnność, towarzyskość i komunikatywność. Dlaczego są one tak ważne? Weźmy przykład eventu: organizujesz konferencję w dużym centrum kongresowym. Z początku gościom ciężko jest się odnaleźć pomiędzy szatnią, powitalną kawą a salą konferencyjną. Hostessa jest pierwszą osobą, którą spotykają i jej zadaniem jest wywarcie pierwszego, dobrego wrażenia. Musi być pomocna i dbać o samopoczucie gości. W tym momencie jest wizytówką Twojej firmy.

Inny przykład – wprowadzasz nowy produkt na rynek, dlatego chcesz nim zainteresować Klientów. Praca hostessy jest formą reklamy i sprzedaży bezpośredniej w jednym. Zachęca ludzi do degustacji produktów, zachwala je, przedstawia – zapoznaje Klienta z czymś nowym. Czyli po prostu – sprzedaje. Tutaj nie liczy się już atrakcyjny wygląd lecz przede wszystkim – komunikatywność i zdolności sprzedażowe, a przy tym bycie po prostu sympatycznym i uśmiechniętym. Zatrudniając hostessy jest to jaki pierwsza cecha jaką muszą spełniać.

Praca hostess weszła obecnie na znacznie wyższy poziom. Spokojnie można je nazwać sprzedawcami, promotorkami czy twarzami firm. Ich praca nie polega już tylko na staniu i wypowiadaniu formułki: zapraszam do degustacji. Mają bezpośredni kontakt z Klientem, dzięki czemu tworzą z nim relację, którą on sam utożsamia sobie z daną firmą. Ludziom tylko wydaje się, że są odporni na wszelkie formy perswazji reklamowej – kluczowym zwrotem jest tutaj „wydaje się”.  Krótki przystanek na degustację w trakcie zakupów znacząco może wpłynąć na sprzedaż danego produktu pod warunkiem, że zatrudniamy kompetentną hostessę.
Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej osoby na to stanowisko.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress